Szanowni Państwo,

Zapraszamy do udziału w spotkaniach szóstego, siódmego i ósmego Seminarium Prognostycznego, organizowanego przez Zakład Prognoz i Studiów Strategicznych Instytutu Bezpieczeństwa i Obronności na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT. Harmonogram na resztę roku akademickiego 2024/2025 jest już ustalony – termin spotkania dotyczącego prognozowania w NATO został zmieniony względem pierwotnej zapowiedzi.


Seminaria prognostyczne w 2025 roku:

5. spotkanie – 10 marca 2025 (poniedziałek), 11:40 do 15:05 w sali 2.25 budynku 135 zostało przeznaczone na sprawy metodologii prognozowania, ale zupełnie inaczej, niż poprzednio 2 grudnia 2024. Tym razem ogólnym tematem były Gry wojenne i strategiczne w prognozowaniu na potrzeby bezpieczeństwa narodowego i obronności. Spotkanie przygotował i prezentację przedstawił specjalizujący się między innymi w zastosowaniach technologii cyfrowej dla bezpieczeństwa narodowego mgr Maciej Moszczyński z ZPSS; przedstawił prezentację także gość spoza WAT: Szef Sekcji ds. Rozwoju Produktu Reklamowego korporacji Warner Bros. TVN Discovery, Dawid Śmietało – ekspert stosowania gier strategicznych w biznesie.

6. spotkanie – 7 kwietnia 2025 (poniedziałek), 11:40 do 15:05 w sali 2.25 budynku 135 zostanie przeznaczone na Perspektywy rozwoju służb policyjnych w Europie w kontekście nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Prezentację przedstawi – i temat spotkania zaproponował – prof. dr hab. Andrzej Misiuk z ZPSS i Uniwersytetu Warszawskiego.

7. spotkanie – 5 maja 2025 (poniedziałek),11:40 do 15:05 w sali 2.25 budynku 135 będzie mieć nowy pilny temat geopolityczny, geostrategiczny i cywilizacyjny: Czy Armenia na granicy Europy i Azji zmieni się z państwa Wschodu w państwo Zachodu i wstąpi do UE i NATO? Armenia zamroziła swoje członkostwo w Organizacji Traktatu Zbiorowego Bezpieczeństwa i rozpoczęła procedurę zgłoszenia swojej kandydatury do członkostwa w UE. Położona na granicy cywilizacji europejskiej i cywilizacji islamskiej, Europy i Azji, Europy i Bliskiego Wschodu, NATO i Organizacji Traktatu Zbiorowego Bezpieczeństwa, oraz blisko granicy Unii Europejskiej i Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, Armenia nie ma granicy lądowej ani morskiej z Rosją. Prognozy przedstawią dr Paweł Stawarz z ZPSS i  gościnnie ekspert spraw Armenii – dr hab. Renata Król-Mazur z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

8. spotkanie – 2 czerwca 2025 (poniedziałek), godz. 11:40 do 15:05 w sali 2.25 budynku 135 przeniesie nas do centrum Sojuszu Północnoatlantyckiego: Prognozowanie strategiczne w Kwaterze Głównej i Dowództwach Strategicznych NATO. Przygotowuje spotkanie i prezentację dr inż. Andrzej Jacuch z ZPSS, wcześniej przez 17 lat pracujący w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Drugą prezentację przedstawi gość spoza WAT: główny specjalista w Zespole Bezpieczeństwa i Obronności Ośrodka Studiów Wschodnich, Robert Pszczel – były dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie i także były pracownik Kwatery Głównej NATO.


Seminaria prognostyczne w 2024/2025 roku:

1. spotkanie7 października 2024
Temat: Czy Rosja zaatakuje NATO? Jeśli tak, to kiedy i jak?
Prelegenci: dr Paweł Stawarz (ZPSS) i gościnnie dr hab. Jerzy Zalewski, prof. WAT.

2. spotkanie4 listopada 2024
Temat: Czy jest lub będzie możliwe pokonanie państwa lub sojuszu środkami wojny informacyjnej bez wojny kinetycznej i broni masowego rażenia? Jak na taką możliwość wpływa sztuczna inteligencja?
Prelegenci: mgr Maciej Moszczyński (ZPSS) i gościnnie dr Arnold Warchał.

3. spotkanie2 grudnia 2024
Temat: Nauki społeczne – koncepcje wiedzy i prognozowanie
Prelegent: prof. dr hab. Stanisław Filipowicz (ZPSS), specjalista w zakresie filozofii i metodologii.

4. spotkanie13 stycznia 2025
Temat: Czy wojna hybrydowa będzie stanowić istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa wspólnoty międzynarodowej?
Prelegenci: dr Wawrzyniec Kowalski (ZPSS) i dr Tadeusz Kubaczyk (ZPSS).

5. spotkanie – 10 marca 2025
Temat: spotkania dotyczył metodologii prognozowania, jednak zupełnie inaczej niż wcześniej – 2 grudnia 2024. Tym razem głównym zagadnieniem były Gry wojenne i strategiczne w prognozowaniu na potrzeby bezpieczeństwa narodowego i obronności. Spotkanie przygotował i prezentację przedstawił mgr Maciej Moszczyński (ZPSS), specjalizujący się m.in. w zastosowaniach technologii cyfrowych dla bezpieczeństwa narodowego. Gościem spotkania był także Dawid Śmietało – Szef Sekcji ds. Rozwoju Produktu Reklamowego korporacji Warner Bros. TVN Discovery, ekspert stosowania gier strategicznych w biznesie.

6. spotkanie – 7 kwietnia 2025
Temat: Perspektywy rozwoju służb policyjnych w Europie w kontekście nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego
Prelegent: prof. dr hab. Andrzej Misiuk (ZPSS, Uniwersytet Warszawski) – autor koncepcji i prowadzący spotkanie


Harmonogram spotkań

Seminaria odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek roboczy miesiąca w godzinach 11:40–15:05, od października do stycznia oraz od marca do czerwca. Wyjątkowo spotkanie marcowe odbędzie się 10 marca zamiast 3 marca, ponieważ 3 marca przypadał na pierwszy dzień semestru letniego.

Organizacja i udział

W czasie przeznaczonym na seminaria w rozkładzie zajęć pracowników ZPSS nie są planowane inne zobowiązania dydaktyczne. Obecność zespołu ZPSS na Seminarium Prognostycznym jest obowiązkowa.

Seminarium Prognostyczne służy prognozowaniu zagrożeń i zaskoczeń strategicznych. Zachęcamy do zgłaszania propozycji kolejnych tematów dotyczących zarówno bezpieczeństwa zewnętrznego Polski i świata, jak i bezpieczeństwa wewnętrznego.