W dn. 16.12.2019, 20.01.2020  studenci Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki oraz Zarządzania w ramach przedmiotów przemysł obronny oraz przemysłowy potencjał obronny  – pod opieką dr Pauliny Zamelek oraz dr Ryszarda Chrzyńskiego – udali się z wizytami studyjnymi do Fabryki Broni S.A. w Radomiu. Wizyta w FB zainicjowana została od przedstawienia prezentacji multimedialnych nt. historii i zakresu działania Firmy, a następnie zwiedzania Sali Tradycji, poszczególnych wydziałów produkcyjnych, w tym obróbki termicznej i obróbki CNC, jak również strzelnic działaniowych  oraz prezentacji broni na strzelnicy. Studenci mieli okazję w szczegółach poznać działanie Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej GROT oraz pistoletu VIS 100.

Opinie studentów z realizacji obu wizyt wyrażają bardzo duże zainteresowanie działalnością FB i satysfakcje z możliwości zapoznania się z tak fascynującym Przedsiębiorstwem. Dziękując Kierownictwu Fabryki Broni S.A. za możliwość realizacji wizyt załączamy opinie samych studentów:

 • Wyjazd studyjny do Fabryki Broni ,,Łucznik” w Radomiu uważam za bardzo udany.  Taka forma zajęć jak najbardziej sprzyja zdobywaniu wiedzy i jest wyjątkowo interesująca. Najbardziej doceniam profesjonalizm i wiedzę Pana Krzysztofa- prowadzącego zajęcia, który przedstawił nam Fabrykę, jej historię, zakres działań, charakter produkcji, a także broń pochodząca z tej spółki w sposób ciekawy, praktyczny i z pełną pasją. Wyjazd dał nam możliwość poznania FB ,,Łucznik” ,,od kuchni” co zapewne w innych okolicznościach byłoby trudne do realizacji. Zaskoczył mnie również skomplikowany proces produkcji broni i obsługi maszyn wymagający wysokich technicznych umiejętności, dzięki czemu jeszcze bardziej doceniam pracę producentów broni- w tym głównie operatorów maszyn, których miałam szansę zobaczyć w trakcie ich zmiany.
 • Zwiedzanie fabryki broni podobało mi się. Jedna z rzeczy, która najbardziej mnie urzekła był robot, który robił z metalowych rurek lufy. Na drugim miejscu, fascynującym urządzeniem był piec z płynną lawą w środku i temperaturą ponad 1000’C.
 • Najciekawszym elementem w fabryce była sala tradycji, ponieważ znajdowały się tam różne rodzaje broni, które mogliśmy oglądać i dotykać. Drugim z elementów, który mi się spodobał była strzelnica, gdzie mogliśmy zobaczyć jak dokładnie ona wygląda. Uważam, że powinno być więcej takich wyjazdów.
 • Wizyta w Fabryce Broni była bardzo ciekawą lekcją historii i produkcji. Zaskoczyło mnie jak bardzo złożonym procesem jest produkcja broni i ile czasu zajmuje wyprodukowanie jednej sztuki. Miejscem, które wspominam najprzyjemniej była sala tradycji gdzie można było sprawdzić większość znajdujących się tam egzemplarzy broni.
 • Wizyta w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu była idealnym przykładem poznania jakości oraz ilości broni i sprzętu jaki jest używany w Siłach Zbrojnych RP. Poznaliśmy nie tylko teorie produkcji broni, ale przede wszystkim prawie cały proces produkcji od strony praktycznej. Dzięki wizycie w FB dowiedzieliśmy się jak ważnym elementem systemu obronnego państwa jest przemysł obronny, którego filarem są takie miejsca jak Fabryka Broni w Radomiu. Tworzy on renomę Sil Zbrojnych RP dzięki wysokiej klasie eksportowanego sprzętu do innych państw.
 • Wyjazd do fabryki broń „Łucznik” w Radomiu był ciekawą formą spędzenia zajęć. Będąc w fabryce mogliśmy zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i na własne oczy zobaczyć jak wygląda proces tworzenia broni używanych przez Siły Zbrojne RP. Prowadzący zajęcia robił to w ciekawy sposób a atmosfera, jaką stworzył zachęcała do zadawania nurtujących nas pytań, like how to discover the average cost. Za najciekawszy punkt wyjazdu uważam pobyt w sali tradycji. Dowiedzieliśmy się wówczas jaka była historia fabryki oraz pokazano nam i omówiono z osobna bronie tam wytwarzane.
 • Wizyta w Fabryce Broni w Radomiu była niezwykle wartościowa pod względem edukacyjnym. Jako grupa mieliśmy szansę na zapoznanie się nie tylko z historią, lecz także całokształtem funkcjonowania tego przedsiębiorstwa. Poznanie poszczególnych etapów produkcji zobrazowało jak pracochłonnym i skrupulatnym procesem jest wyrób broni. Podkreślić należy także profesjonalizm i pozytywne nastawienie Pana Krzysztofa, który pilotował naszą wizytę. Uważam, że tego typu wyjazdy są potrzebną formą zdobywania wiedzy, ponieważ zapadają studentom w pamięć.
 • Wizyta w FB łucznik należała do najciekawszej formy zajęć studyjnych. Zobaczenie na własne oczy jak przebiega dokładna produkcja broni pozwoliła docenić prace osób tam zatrudnionych. Dodatkowo forma i sposób produkcji w naszych rodzimych zakładach nie odbiega od norm światowych, co napawa duma i optymizmem na przyszłość. Poziom produkcji zachęca także nabywców z innych państwa do kupowania polskich produktów i daje szanse na znacząca pozycje Polski w produkcji broni poza granicami naszego kraju. Oczywiście wizyta nie byłaby tak ciekawa gdyby nie wiedza i profesjonalizm pana Krzysztofa, który był naszym przewodnikiem podczas pobytu w fabryce.
 • Wyjazd do fabryki broni “Łucznik” w Radomiu to jedna z najciekawszych dotychczas form przyswajania wiedzy. Będąc w fabryce mogliśmy zobaczyć jak bardzo złożonym i pracochłonnym procesem jest produkcja broni. Poznaliśmy historie zakładu, broń którą produkowano kiedyś a także broń produkowaną aktualnie. Pokazano nam krok po kroku jak powstaje broń – zwiedzając po kolei linie produkcyjne. Jednym z ciekawszych części wycieczki była wizyta na strzelnicy, na której przestrzeliwana została broń. Pilot wycieczki bardzo ciekawie i z zaangażowaniem odpowiadal na pytania i pokazywał nam każdy zakątek w fabryce – to dzięki panu Krzysztofowi dowiedzieliśmy się tak wiele o broni. Nie zapomnę tego wyjazdu przez długie lata.
 • Wyjazd studyjny do Fabryki Broni “Łucznik” w Radomiu był bardzo ciekawym doświadczeniem. Poznaliśmy dokładny proces powstawania broni oraz cała organizacje fabryki. Dowiedzieliśmy sie również dużo o historii zakładu. Z całego wyjazdu najbardziej podobała mi się sala tradycji gdzie mogliśmy zobaczyć wiele rodzajów broni, o których opowiedział nam Pan Krzysztof. Bardzo podobały mi sie również stare zabytkowe drzwi przez które wchodziliśmy do sali tradycji. Zaskakujący był dla mnie fakt, ze firma produkowała kiedyś także rowery. Uważam, ze takie wyjazdy to bardzo przyjemny sposób zdobywania wiedzy.
 • Wyjazd do Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu uważam za bardzo udany. Dostaliśmy szansę nie tylko na poznanie historii zakładu, ale również poznaliśmy proces produkcji broni. Najciekawszym punktem zwiedzana fabryki była strzelnica, na której pokazano nam różnicę między zwykłym strzelaniem, a oddawaniem strzałów z tłumikiem pistoletowym. Równie ciekawym miejscem była sala tradycji i piec z płynną lawą. Z chęcią pojechałabym jeszcze raz na podobny wyjazd.
 • Wyjazd do Fabryki Broni Łucznik w Radomiu pozwolił na przystępne zdobycie wiedzy na temat produkcji broni w Polsce na przestrzeni lat. W Sali Tradycji przedstawiona została nam historia fabryki oraz różne rodzaje broni wytwarzane w fabryce. Podczas wizyty w fabryce poznaliśmy również etapy produkcji broni. Przejście po halach produkcyjnych i omówienie poszczególnych urządzeń i etapów produkcji uświadomiło mi jak skomplikowanym i precyzyjnym procesem jest produkcja broni.
 • Wyjazd do fabryki broni “Łucznik” w ramach zajęć z przedmiotu Przemysł Obronny uważam, za bardzo udany. Pozwoliło to zdobyć wiedzę oraz zmienić postrzeganie procesu produkcji broni. Na początku zostaliśmy zapoznani z salą tradycji fabryki, która przedstawiła modele broni produkowane w fabryce, jak i jej historię, zobacz a plumbing issue dalej. Następnie gdy udaliśmy się na hale magazynowe i produkcyjne, zaznajomiliśmy się z podstawami produkcji jak i z końcowymi etapami montażowymi. Dodatkowo fabryka umożliwiła nam dostęp do miejsc, niedostępnych dla większości personelu fabryki, co było bardzo dużym zaskoczeniem oraz cenną lekcją. Cały wyjazd uświadomił mi, jak złożonym i skomplikowanym procesem jest produkcja broni. Mam nadzieję, że to nie ostatni taki wyjazd.
 • Wyjazd do fabryki broni w Radomiu przeszedł moje oczekiwania. Dowiedziałem się dużo ciekawych rzeczy, takich jak np. proces tworzenia broni. Zobaczyłem stare wersje karabinów, które były używane nawet 100 lat temu i takie, które są aktualnie produkowane. Interesujące jest to, że każda maszyna w fabryce jest nazwana imieniem- damskim lub męskim. Z tego co opowiadał nam Pan Krzysztof, ma to pomoc pracownikom w obsługiwaniu tych maszyn. Ten wyjazd na pewno będę miło wspominał.
 • Wyjazd do Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu z dnia 20.01.2020 w ramach zajęć z przedmiotu był dla mnie bardzo przydatny. Jako studentka specjalności militarnej miałam okazję zapoznać się z tajnikami produkcji broni. Od przewodnika naszej grupy uzyskałam ciekawe informacje odnośnie różnorodności wyprodukowanej broni oraz zapoznałam się z historią tej produkcji. Ponadto mogłam zobaczyć jak wygląda stworzenie takiej broni w praktyce oraz ujrzeć na własne oczy testowanie jej jakości na strzelnicy. Polecam każdemu takiego rodzaju wyjazd naukowy.
 • Uważam, iż wyjazd do „Fabryki Broni” znajdującej się w Radomiu był bardzo dobrym pomysłem na realizacje zajęć. Realistyczne przedstawienie procesu powstawania broni, kompletnie zmieniło perspektywę myślenia, w jaki sposób powstaje broń, mając na myśli osobę, która nie miała z daną kwestią wcześniej do czynienia. Szczególne owacje należą się przewodnikowi, jego profesjonalne podejście, pozytywne nastawienie oraz pasja do broni oraz swojej pracy, spowodowały, iż zwiedzanie fabryki było czystą przyjemnością.